dostává se Vám do e-mailové schránky už druhé číslo měsíčníku Newsletter OFIŽ. Cílem tohoto komunikačního kanálu je sdílet s Vámi důležité i méně důležité aktuální informace o věcech, které se odehrávají na OFIŽ či jsou jinak relevantní pro Vás - naše studenty, školitele našich studentů, zaměstnance OFIŽ nebo přátele OFIŽ. Věřím, že Newsletter OFIŽ bude dílkem ve skládačce, který pomůže studentům najít atraktivní témata prací, vědcům najít motivované studenty a všem usnadní společnou komunikaci a spolupráci.
Aby byl Nesletter opravdu živou platformou, tak se neobejde bez aktivní spolupráce s Vámi - nebojte se zasílat proto prosím svá sdělení, zajímavosti, vědecké či jiné úspěchy, témata nabízených prací, pracovní nabídky nebo pozvánky na Vámi organizované akce přímo na adresu lus@sci.muni.cz. Newsletter zatím budeme zasílat z technických důvodů pouze v češtině, ale informace v něm obsažené můžou být bezesporu užitečné i pro naše anglicky mluvící kolegy - budeme rádi, pokud jim je přepošlete či přetlumočíte.
Závěrem bych vám všem popřál klidný předvánoční čas a věřím, že s mnohými z vás se uvidíme na tradiční Vánoční besídce, jejíž pozvánku naleznete níže.
Víťa Bryja
Pozvánka na Vánoční besídku OFIŽ
Srdečně rádi bychom vás chtěli pozvat na tradiční vánoční besídku Oddělení fyziologie a imunologie živočichů, která se koná ve středu 18. 12. 2019 od 16 hodin v A36.
Jde o milé setkání před Vánoci se zpěvem vánočních koled a ochutnávkou vánočního cukroví (prosím, přineste ochutnat své rodinné speciality!). Zajištěno bude i další občerstvení, pivo a víno.
Tradiční součástí vánoční besídky je anonymní Ježíšek. Každý přinese dva tajemné dárečky a dvěma tajemnými dárečky bude také obdarován.
Děti, kamarádi, partneři/partnerky jsou vítáni. Budeme rádi za šíření pozvánky mezi naše absolventy/bývalé kolegy.
Přihlásit se můžete u Lucky Nesvadbové (lus@sci.muni.cz), prosím nejpozději do středy 11. 12. Budeme vybírat příspěvek 100 Kč (můžete jej předat v kanceláři A36/124, přihlášení bude závazné po složení příspěvku).
Neváhejte se přidat, těšíme se na vás!
Program semináře
4. 12.: Dr. Nicol Straková (VÚVeL - bakteriologie, nádory střeva), Dr. Martina Hýžďalová (VÚVeL - karcinogeneze plic)
Některá výběrová řízení pro studijní pobyty v zahraničí v akademickém roce 2020/2021 (podzim i jaro) jsou již otevřena!
Prohlédněte si aktuální nabídku pobytů na partnerských univerzitách mimo EU a v případě zájmu o zahraniční pobyt neváhejte kontaktovat doc. Pavla Hyršla, hyrsl@sci.muni.cz, kapacity jsou omezené.
Přihlásit se je potřeba přibližně do poloviny ledna 2020.
Rektorát vypisuje granty na podporu vynikajících diplomových prací pro studenty 1. ročníku magisterského studia. Soutěžní lhůta trvá do 7. 1. 2020, finanční podpora na jeden projekt je až 60.000 Kč a součástí je i stipendium pro řešitele.
Do 31. 12. 2019 je otevřeno přijímací řízení do doktorského studia na našem oddělení – program Fyziologie, imunologie a vývojová biologie živočichů, se zahájením studia v semestru jaro 2020.
6. 12., 13:30; A11/205 | Phosphorylation Regulates Association of Transcription Factors with RNA Polymerase II, Richard Štefl, Structural Biology of Gene Regulation Group, CEITEC MU
05. 12. 2019 | Unlocking Secrets Keapt for Some Time by YIMON AYE, Laboratory of Electrophile And Genome Operation (LEAGO), École polytechnique fédérale de Lausanne, France Hosted by Jakub Švenda
12. 12. 2019 | Base-modified Nucleic Acids for Applications in Diagnostics or Chemical Biology by MICHAL HOCEK, Institute of Organic Chemistry and Biochemistry ASCR, v.v.i., Czech Republic Hosted by Vladimír Sklenář
Letecký pohled na ovčáka a jeho stádo, který ukazuje podobnost chování stáda a mechaniky tekutin. Ovci lze přirovnat k částici, zatímco stádo jako celek se chová jako vlna.
Časopis Science: Homogenizovaná cytoplazma z vajíček Xenopus laevis se samovolně navrací do formy buněk (cell-like compartments)
Když bychom zhomogenizovali celý organismus, nikdo z nás by asi nečekal, že by byl schopen se sám vrátit zpět do původní formy a funkce. Očekávali byste to stejně, když bychom zhomogenizovali samotné buňky?
Xianrui Cheng a James E. Ferrell Jr. ze Stanford University School of Medicine se to rozhodli prozkoumat s pomocí vajíček Xenopus laevis. Z vajíček získali homogenní cytoplasmu, do které přidali membrán zbavená buněčná jádra ze spermií. Během 30 minut se homogenizovaná směs reorganizovala do útvarů podobných buňkám (cell-like compartments), podívejte se na video.
Co tuto reorganizaci způsobí? Jsou tyto útvary funkční?
Ve sledovaném homogenizátu došlo k reorganizaci do struktury buněk téměř synchronně, takže je vyloučen signál pro reorganizaci vycházející z prostorového umístění. Protože homogenizovaná vajíčka obsahovala cykloheximid inhibující translaci, je vyloučena role genetického materiálu z přidaných jader nebo mRNA již obsažené ve vajíčkách. Navíc vědci zjistili, že k reorganizaci do „cell-like“ struktury dochází i v případě, kdy do homogenizátu nejsou přidána buněčná jádra, jen proces trvá déle. "Cell-like" struktury obsahující jádro se dokonce dokázaly mitoticky dělit.
Co je naopak pro reorganizaci do struktury buněk nezbytné a jaký závěr z experimentu vyplývá, se už se dočtete v samotném článku zde.
Na stejném youtube kanálu najdete více podobných, detailnějších videí.
Každý ji potřebuje a neobejde se bez ní moderní medicína, přesto je krve často nedostatek. Podpořit pravidelné dárcovství této vzácné tekutiny je cílem akce 100 litrů krve DÍKY MUNI. Zapojit se do ní mohou studenti, zaměstnanci, akademici, absolventi i nejširší veřejnost, tedy všichni ti, kteří chtějí pomoci jménem Masarykovy univerzity.